איך משחקים אונו UNO – הוראות וכללי משחק

UNO זהו משחק אמריקאי פופולארי, אם אתם מכירים את חוקי המשחק טאקי זה יעזור לכם מאוד להכיר את חוקי המשחק אונו UNO כי החוקים של שני המשחקים הללו מאוד דומים ועל אף שאלו משחקים שונים, מאוד מפתיע הדמיון בין המשחקים. לכן אם אתם כבר מכירים את משחק הטאקי, אתם כבר יודעים את רוב החוקים של המשחק UNO ואם לא אז זה גם בסדר ובקריאת מדריך זה תלמדו איך משחקים אונו UNO.

המטרה של המשחק אונו UNO

המטרה היא להפטר מכל הקלפים שביד שלכם, הראשון שמצליח להפטר מכל הקלפים שבידו מנצח.

מה הם הקלפים מהם בנוי המשחק אונו UNO – חובה לקרוא לפני איך משחקים אונו

כפי שניתן לראות במשחק יש ארבעת צבעים, אדום, צהוב, כחול וירוק עליהם מופיעות הספרות 0 עד 9 ועוד מספר קלפים מיוחדים:
דילוג תור – הסימן שעל הקלף הוא מעין תמרור עגול ופס אלכסוני שבעצם כאשר אתם שמים את הקלף, אתם מונעים מהשחקן הבא בתור לשחק ובעצם מדלגים על התור שלו, ובקיצור השחקן הבא בתור מפסיד תור. לפיכך אם אתם רק שני שחקנים, ואתם שמים את זה, בעצם התור חוזר אליכם. אם אתם 3 או 4 שחקנים, אז כמובן שהשחקן הבא מפסיד את תורו. כאן הצבע משנה, כלומר אי אפשר לשים את הקלף הזה על כל צבע אלא רק על אותו הצבע של הקלף.
שינוי כיוון – הסימן שעל הקלף הוא שני חצים מנוגדים, כאשר אתם שמים את הקלף אם תחילה המשחק סב משחקן לשחקן עם כיוון השעון, אחרי ששמתם את הקלף הזה הכיוון שהמשחק ינוע כעת הוא נגד כיוון השעון וחוזר חלילה. כאן הצבע משנה, כלומר אי אפשר לשים את הקלף הזה על כל צבע אלא רק על אותו הצבע של הקלף.
החלפת צבע – בעזרת הקלף הזה, כאשר אתם מניחים את הקלף בערימת הקלפים הפתוחים תוכלו לבחור עם איזה צבע המשחק ימשיך, את הקלף הזה אפשר להניח על כל צבע. כאן הצבע לא משנה, כלומר אפשר לשים את הקלף הזה על כל צבע ולא משנה איזה קלף מופיע לפניו.
קלף 2+ – זהו אחד הקלפים שמוסיפים קצת פלפל למשחק, הקלף הזה מיוחד מכיוון שכאשר אתם שמים אותו אתם או שמכריחים את השחקן הבא בתור לשלוף שני קלפים מחפיסת הקלפים או אם לשחקן שמשחק אחריכם גם לו יש קלף 2+ ולא משנה הצבע של הקלף אם הוא מניח את הקלף אחריכם הוא בעצם מתחיל שרשרת של קלפי 2+ ובעצם מעביר את ה'עונש' לשחקן הבא אך הפעם העונש גדל כגודל השרשרת והפעם השחקן יהיה צריך לשלוף 4 קלפים או אם יש בידו קלף 2+ הוא ממשיך את השרשרת ככה עד אשר שחקן 'יענש' ויהיה צריך לשלוף את כל הקלפים. השחקן ששולף את הקלפים בעצם מפסיד תור והתור עובר לשחקן שאחריו. כאן הצבע משנה, כלומר אי אפשר לשים את הקלף הזה על כל צבע אלא רק על אותו הצבע של הקלף.

קלף 4+ – בניגוד ל2+ את הקלף 4+ אפשר להניח על כל צבע ובנוסף כמו קלף החלפת צבע אתם תהיו צריכים לבחור את הצבע איתו המשחק ימשיך וגם כאן יש אפשרות לשרשרת קלפי 4+, אם לשחקן הבא בתור יש את הקלף 4+ גם הוא יכול להניח את הקלף אחריכם, לבחור צבע ובעצם ליצור שרשרת והשחקן הבא יצטרך לשלוף 8 קלפים או להמשיך את השרשרת. אם יצא לכם מצב בו חסר לכם קלף ושלפתם את הקלף 4+ גם אחרי ששלפתם אותו אתם יכולים לבחור אם לשמור את הקלף והמשחק ימשיך לבא בתור או להשתמש בו ישירות.
בנוסף לקלף 4+ יש תכונה מיוחדת, אם יש לכם את הקלף הזה, אתם צריכים להניח אותו רק כאשר אין לכם קלף באותו צבע התואם לקלף האחרון שגלוי בערימת הקלפים בשולחן,
אם שיחקתם 4+ לשחקן הבא אחריכם יש אופציה לאתגר אתכם בשאלה האם שיחקתם את הקלף 4+ כאשר יש לכם ביד קלף באותו צבע שהיה האחרון בשולחן לפני ששמתם את ה-4+ או שלא היה לכם. כמובן שהוא יכול לוותר על האופציה לאתגר וישירות לשלוף 4 קלפים ולאבד תור.
אך אם הוא החליט לאתגר אתכם השחקן שהניח את הקלף 4+ חייב להראות לשחקן שאתגר את הקלפים ומכך לענות לאתגר אם שחקתם בצורה 'נכונה' או ש'שיקרתם'(את הקלפים מראים רק לשחקן שאתגר ולא לכל שאר השחקנים). אם יתגלה ששיקרתם אתם אלו שתהיו צריכים לשלוף 4 קלפים ולא המאתגר אך אם יתגלה שאכן שיחקתם באופן הוגן ובצורה 'נכונה' המאתגר מקבל עונש נוסף ובמקום 4 קלפים ישלוף 6 קלפים כעונש על האתגר ה'מיותר'.
וקלף מיוחד אחרון:
רצף קלפים – בעזרת הקלף הזה אפשר להניח איתו את כל הקלפים מאותו הצבע במכה אחת.

איך משחקים UNO

ראשית קראו היטב את ההסבר על הקלפים מהם בנוי המשחק אונו, זה חלק הכרחי בלדעת איך משחקים UNO, פירטנו בהרחבה על הקלפים וכיצד משתמשים בהם, בלי זה לא תוכלו לדעת איך משחקים.
המשחק מתאים ל- 2 עד 4 שחקנים, בתחילת המשחק מחלקים לכל שחקן 7 קלפים איתם פותחים את המשחק ולאחר מכן פותחים קלף נוסף גלוי לכולם שהוא בעצם מהווה את פתיחת המשחק. בוחרים שחקן שיתחיל ראשון, נהוג ש-או ה'זקן' ביותר יתחיל או הצעיר ביותר.
ניתן להניח על הקלף הפתוח בשולחן רק קלפים בצבעים זהים, לדוגמא ירוק על ירוק או אדום על אדום ולא משנה אם זה מספר גדול מזה בשולחן או קטן ממנו, כלומר אפשר להניח 9 על 1 או 2 על 7 כל עוד הם באותו צבע.
אם זה לא קלף מיוחד, ניתן להניח קלף מצבע שונה רק כאשר המספר זהה או הסימן זהה, כלומר אפשר להניח את המספר 4 מצבע צהוב על 4 מצבע אחר.
אם אין לכם קלף באותו הצבע, אותו המספר או קלף מיוחד כלשהו שתואר למעלה, משמע אתם צריכים לשלוף קלף מחפיסת הקלפים.
גם אם יש לכם קלף שאתם יכולים להשתמש בו ואתם לא רוצים, אתם לא חייבים להשתמש בקלף ובאפשרותכם לבחור אם לשלוף קלף מחפיסת הקלפים.
אם יש לכם קלף מיוחד בהתאם לאופי הקלף תוכלו לשים אותו, אם הצבע משנה ואין לכם קלף מאותו הצבע אז בעצם אין לכם איך להמשיך ואתם צריכים למשוך קלף,
אם יש לכם קלף מיוחד שהצבע לא משנה, כמו שינוי כיוון, או 4+ תוכלו להניח אותו על כל צבע.
וככה המשחק ממשיך עד אשר אחד השחקנים מגיע לקלף בודד וגם כאן כמו בטאקי, אם הגעתם לקלף אחרון אתם חייבים להצהיר ולהגיד בקול "אונו" / "Uno" אם שכחתם להגיד ואחד היריבים 'תפס' אתכם אתם צריכים לשלוף 2 קלפים.
אם הצלחתם להפטר גם מהקלף האחרון, בעצם ניצחתם והמשחק נגמר.
במשחק אונו ניתן לשחק כקבוצות, כלומר אתם יכולים לבחור שחקן נוסף שיהיה אתכם בצוות ולשתף איתו פעולה, אתם רואים את הקלפים שבידו והוא רואה את הקלפים שבידכם, אך אתם לא יכולים לערבב קלפים, אלא רק לשתף פעולה ולעזור אחד לשנייה לנצח, כאשר רק אחד מהשחקנים בקבוצה מנצח, בעצם כל הקבוצה ניצחה והמשחק נגמר.

טיפים

אז כמו כל משחק, תמיד כדאי לאמץ לעצמכם סגנון משחק אם זה קצת ערמומי, תמים או לשחק עם המזל.
תמיד תשימו לב אם שחקן שכח להצהיר ולהגיד "אונו", אין מה לעשות, לפעמים צריך לעמוד על המשמר כשצריך.
שמרו על הקלפים המיוחדים בידכם הם ישמשו אתכם למקרה בו אחד השחקנים יהיה עם קלף בודד או במקרים מסוימים שתרצו לנצל אותם לטובתכם, לדוגמא לשחקן כלשהו נשאר קלף יחיד ביד, ולכם יש את הקלף שינוי צבע, אתם כמובן לא רוצים לאפשר לו לנצח, מה תעשו? תשנו את הצבע של הקלפים לצבע שאתם בטוחים או לפחות חושבים שאין לו ביד, הדבר הזה יציל את המשחק ויגרום לו למשוך קלף נוסף.
כמו כן, השתמשו בתבונה בדילוג תור, ככה תוכלו לדלג על שחקן וזה יתן לכם יתרון במצבים מסוימים.
או לדוגמא אם נראה לכם לנכון, שמרו את הקלפים 2+ או 4+ לזמן המתאים ביותר ואל תבזבזו אותם סתם.

כמו כל המשחקים הדרך הטובה ביותר להכיר את המשחק לעומק זה פשוט לשחק, תוכלו לשחק אונליין כאן בסקילי משחקים למעבר למשחק -> אונו משחק

(Visited 230 times, 1 visits today)