איך משחקים שחמט – הוראות וכללי משחק שחמט

שחמט זה משחק שאפשר להגיד שהוא לא 'פשוט' במבט ראשון כדי לפתוח את הלוח ולהתחיל לשחק, צריך ללמוד אותו קודם, וברגע שאומרים שצריך ללמוד, הרבה עוצרים, אז אם אתם מאלה שרוצים לגלות את העולם של השחמט ויש לכם כמה דקות כדי לקרוא וללמוד את הוראות המשחק שחמט והכללים, אתם תדעו איך משחקים שחמט תוך דקות.
המשחק שחמט קל ללמידה, כלומר קל ללמוד אותו אבל אחרי שאתם מכירים את המשחק, האתגר העיקרי הוא ללמוד לנצח אבל לא חייב ללמוד כמו שלומדים הוראות, אלא אחרי שאתם מכירים את כללי המשחק, תוכלו להתחיל לשחק שחמט וללמוד תוך כדי משחק וזה הופך את הלמידה לכיפית וקלה יותר.

בשלב הראשון לפני שנסביר לכם כיצד משחקים, צריך להכיר את הלוח ואת הכלים ואיך מסדרים לוח שחמט.
המדריך הזה יכול להיות מעולה למבוגרים ולהיות מדריך שחמט לילדים כאחד, השתדלנו לספק את רוב הקווים הכללים והראשוניים שצריך לדעת בצורה ברורה ונוחה שתעזור בלימוד שחמט לילדים באינטרנט וכמובן כדי להתחיל לשחק שחמט.


לוח השחמט:
הלוח בנוי מ64 משבצות כך ש8 משבצות בשורה ו8 משבצות בעמודה כלומר 8X8, לכל משבצת יש שם ייחודי, לילדים הייתי משקף את זה כלוח הכפל של 8X8 כלומר לכל משבצת בלוח השחמט יש שם אחר.
לעמודות קוראים באותיות באנגלית משמאל לימין a,b,c,d,e,f,g,h.
והשורות ממוספרות במספרים מלמטה למעלה 1,2,3,4,5,6,7,8.
בעזרת הסימונים, כשאתם משחקים אתם יכולים להיעזר בשילוב אותיות ומספרים כדי להגיד לאיזה משבצת אתם משחקים. מהכרות אישית במשחק השחמט, שימוש באותיות הוא פחות נועד לשחקנים חובבים ויותר לשחקנים מקצוענים, השימוש בהם נועד כדי לתעד את הצעדים שלכם או של היריב ולא רק את הצעדים, אלא גם את המהלכים כמו הצרחה, check ועוד…

כלי השחמט:
בשחמט יש כלים לבנים וכלים שחורים, בדרך כלל נהוג שהשחקן בעל הכלים הלבנים יתחיל ויעשה את הצעד הראשון, אבל לפני שנגיע להוראות, במשחק יש כלים ולכל כלי יש תפקיד ו'כוחות' שונים עליהם נסביר במפורט בהמשך המדריך וכרגע נתמקד בשמותם ונראותם:

רגלי – Pawn

צריח – Rook

פרש(סוס) – Knight

רץ – Bishop

מלכה – Queen

מלך – King

רגלי – Pawn

צריח – Rook

פרש(סוס) – Knight

רץ – Bishop

מלך – King

מלכה – Queen

לסיכום, דרך לזכור את נראות הכלים:

  • הרגלי הנמוך ביותר.
  • הצריח הוא סוג של מגדל.
  • הפרש הוא בעצם סוס.
  • הרץ בדרך כלל בקצה העליון יש לו מעין רווח כמו פה.
  • המלכה כמו מלכה עונדת כתר, כלומר הצורה שלה מזכירה כתר.

ואם מונים אותם, יש רק 6 סוגי כלים שונים שתופסים בפועל 16 משבצות בכל צבע.

איך מסדרים לוח שחמט:

אחרי שהכרנו את הלוח והכלים, הגיע הזמן לשלב אותם יחד, קודם את הלוח מניחים על משטח יציב שתוכלו לשחק בנוחות ולהציב את הכלים בסדר הבא:
נתחיל בסידור השורה ה"קלה" ביותר לסידור שהיא השורה השניה בלוח שלך ושל היריב
אם מסתכלים ומתחילים את הסידור מהצד של הלבן,
בשורה 2 שמים בכל השורה רק את ה- רגלי כלומר שמים 8 רגלי.
עכשיו השורה המורכבת יותר שבעצם מכילה את כל הכלים החזקים יותר והם לפי הסדר,
בשמאל ביותר כלומר
במשבצת a1 – שמים את הצריח.
במשבצת b1 – שמים את הפרש.
במשבצת c1 – שמים את הרץ.
במשבצת d1 – שמים את המלכה.
במשבצת e1 – שמים את המלך.
ומכאן כמו 'מראה' שמים את הכלים בסדר הפוך
במשבצת f1 – שמים את הרץ.
במשבצת g1 – שמים את הפרש.
במשבצת h1 – שמים את הצריח.
איך לזכור את זה? בשורה השניה מלמטה שימו בכל השורה רגלי,
בשורה הראשונה, תזכרו שהסדר בא בזוגות חוץ מהמלך והמלכה, כלומר בקצה השמאלי והימני ביותר שמים את הצריח, לאחר מכן במשבצת פנימית אחת שמים את הפרש ולאחר מכן את הרץ ואז את המלך והמלכה שימו בצורה נכונה כמצוין למעלה.
וזהו למדתם איך למקם נכון, הסידור המפורט ללבנים זהה לשחורים, כלומר אותם כלים של השחקן הלבן יהיו ממוקמים בהתאמה מול אצל השחקן השחור.
כלומר אם שמתם בשורה 2 את הרגלי של הלבנים, אז בשורה 7 שמים את הרגלי של השחורים.
ואז בשורה 8 של השחור, שמים את הכלים אחד מול השני. צריח לבן מול צריח שחור, פרש לבן מול פרש שחור וכך שאר הכלים גם כן את המלך והמלכה.

אוקי, בשלב הזה אתם יודעים איך בנוי לוח השחמט ומהם הכלים ואפילו איך ממקמים אותם, אז הגיע השלב לדעת איך משחקים שחמט.

איך משחקים שחמט:

קודם כל הדבר החשוב ביותר בכל דבר הוא שצריך להיות מטרה כלשהי, אז מה המטרה במשחק שחמט, המטרה היא לאיים על המלך של היריב שלכם בצורה שהיריב לא יוכל לעשות שום מהלך נוסף שימנע את האיום.
לאיום עצמו קוראים check.
לאיום כולל ניצחון קוראים "checkmate" או "mate".
כלומר ברגע שעשיתם checkmate ניצחתם והמשחק נגמר.
שלא תטעו הדרך לcheckmate מלווה בהרבה חשיבה ואסטרטגיה, שכרוכה אפילו בחשיבה של מספר צעדים מראש או חיזוי, ניבוי ואף ניחוש של הצעדים שהיריב שלכם צריך לעשות או שאתם חושבים שיעשה.
אז לסיכום המטרה היא להגיע ל checkmate.

כלל חשוב: ברגע שעשיתם check ליריב, כלומר אתם מאיימים כרגע על המלך של היריב שלכם, הצעדים היחידים שהיריב יכול לעשות הם הצעדים שימנעו את האיום שלכם על המלך שלו, כלומר ברגע שהמשחק נמצא כרגע ב check ליריב אסור לעשות שום צעד אחר מלבד להגן על המלך, הצעדים המותרים הם כמובן להזיז את המלך למשבצת שבה הוא לא יהיה מאוים או להזיז כלי אחר שיהרוג את הכלי המאיים או 'יסתיר' את השביל של הכלי שמאיים עליו. כלומר אם יש check היריב חייב למנוע את הcheck אחרת אי אפשר להתקדם במשחק, אם אין ליריב שום צעד חוקי למנוע את האיום אז בעצם זה checkmate ונצחתם.

ראשית בדרך כלל מי שמתחיל לשחק הוא השחקן הלבן.

יש פתיחות שונות שהן 'מקובלות' יותר בספרות של השחמט עליהם תוכלו להרחיב אחרי שתדעו איך משחקים. הכוונה מקובלות יותר מכיוון שהם נותנות לכם יתרון אסטרטגי בלוח.

כלל: מלבד הפרש, אף כלי אחר לא יכול לדלג מעל כלי אחר.
כלל נוסף שתקף לכל הכלים הוא: שבעזרת כל הכלים אפשר לצוד כלים של היריב כמובן בהתאם לאופי הצעדים של הכלי בו אתם משתמשים.
כלל: באף שלב אסור לכם לעשות צעד שנחשב לא חוקי, כמו להזיז כלי שלא מסיר איום על המלך כאשר אתם תחת איום. דוגמה נוספת לצעד לא חוקי זה: להכנס לאיום עם המלך ועוד..

רגלי – הרגלי יכול להתקדם אך ורק משבצת אחת קדימה בצורה ישרה בלבד. אך אל תזלזלו ברגלי, יש לו מספר 'כוחות', אחת מהן שהוא יכול לצוד/להפיל/לכבוש כלי רק במשבצת אחת אלכסונית אליו, כלומר אם באלכסון הקדמי לרגלי יש כלי של יריב(אלכסונית במשבצת אחת בלבד קדימה) אז הרגלי שלכם יכול לצוד אותו. הרגלי לא יכול להפיל כלי שהוא במשבצת ישרה אליו, אלא רק אלכסונית.
הכוח השני הבולט והחשוב של הרגלי הוא שאם רגלי מגיע לקצה הלוח של היריב כלומר אם אתם שורה 2 ומגיעים לשורה 8 עם הרגלי שלכם, אז הרגלי שלכם יכול להיות מומר לאחד מ-4 כלים חזקים אחרים שהם: מלכה, פרש, צריח ורץ וכמובן מאותו הצבע שלכם.
בנוסף אם הרגלי נמצא במשבצת ההתחלתית שלו, אז לרגלי יש אפשרות לצעוד שתי צעדים קדימה במהלך אחד, שוב זה מהלך חוקי רק אם הרגלי נמצא במשבצת ההתחלתית שלו.

צריח – הצריח יכול להתקדם רק בקווים ישרים, כלומר ימינה, שמאלה, קדימה ואחורה בלבד. הצריח יכול להתקדם מספר משבצות במהלך אחד. כלומר אם השורה פנויה הצריח יכול להגיע מקצה לקצה במהלך אחד. כמובן שהצריח לא יכול לדלג מעל כלי אחר שלכם או של היריב, אבל כמובן שאפשר לצוד/להפיל/לכבוש כלי של היריב שלכם.

פרש – הפרש הוא בעל עוצמה חשובה מכיוון שהכוח שלו שהוא יכול לצעוד בצעדים בצורה L או ר'. כלומר אם הפרש שלכם עומד במשבצת כלשהי, אז תדמיינו את האות ר' ו-ר' הפוכה יוצאת מהפרש מלמעלה מלמטה, מימין ומשמאל. כלומר הפרש יכול לדלג 3 משבצות בצורה ר' לכל הצדדים.
הכוח של הפרש הוא שהוא יכול לדלג על כלים אחרים. כלומר לדוגמא אתם יכולים להתחיל את המשחק עם הפרש, כלומר לדלג מעל השורה של הרגלי.
בנימה אישית, הפרש הוא כלי חשוב מכיוון שהוא מאפשר לאיים על המלכה במקביל לכך שהפרש עצמו לא מאוים.

רץ – אם הצריח יכול להתקדם בקוויים ישרים, אז הרץ יכול להתקדם רק בקווים אלכסוניים אליו וכמובן לכל הצדדים, ימינה בצורה אלכסונית למעלה ולמטה וכמו כן שמאלה בצורה אלכסונית למעלה ולמטה.

מלכה – המלכה הוא אחד הכלים החזקים ביותר בשחמט מכיוון שהוא משלב את האופציה של הצעדים של הרץ, הצריח והמלך כאחד. כלומר, עם המלכה תוכלו לצעוד כמעט לכל מקום בלוח, אם זה בקווים ישרים, בקווים אלכסוניים ומשבצת אחת ממנו לכל הצדדים. אבל עדיין יש 'שטח אפור' אליו המלכה לא יכולה להגיע.

המלך – המלך הוא החלק החשוב ביותר בשחמט מכיוון שברגע שהוא חשוף לאיומים, הסיכויים שלכם להפסיד גדולים יותר, על המלך צריך לשמור מכל איום. החיסרון של המלך הוא שהוא יכול לצעוד רק צעד אחד לכל הצדדים אם זה בצורה אלכסונית או קדימה, אחורה, ימינה ושמאלה.

כיצד מסתיים המשחק שחמט?
הכרנו את הכלים ואת רוב החוקים של השחמט, כעת נגיע לשלב הסופי, בו מסתיים המשחק, כמובן שהמטרה היא להגיע להכרעה וניצחון, אך לא תמיד זה יכול או מגיע למצב הזה, אספנו לכם את האופציות האפשרויות:

ניצחון:
בעצם זאת המטרה של המשחק, להגיע לניצחון, ברגע שאתם עושים שחמט, checkmate, כלומר מאיימים על המלך של היריב מבלי שהיריב יכול למנוע או להסיר את האיום, אתם ניצחתם.

פרישה חד צדדית:
בכל שלב כמובן שצד אחד יכול להכריז על פרישה והתוצאה של החלטה כזאת כמובן היא שהצד השני מנצח, בכל שלב ואפילו סתם כך אתם יכולים לפרוש מהמשחק, בדרך כלל שחקנים מודיעים על פרישה ממשחק כאשר הם רואים כי לצד השני יש יתרון מובהק או שהצד השני ינצח בוודאות.

תיקו בהסכמה משותפת:
בדרך כלל כאשר שתי הצדדים, השחור והלבן רואים שהמשחק לא יגיע להכרעה, הם רואים לנכון להכריז על תיקו בהסכמה הדדית, כך בעצם המשחק הוכרע בתיקו.

תיקו בגלל חוסר בכלים:
מצב נוסף שמוביל לתיקו בדרך כלל בהסכמה הוא שיש לכם ולצד השני מעט כלים שלא יכולים בעצם להכריע את המשחק שבעצם יהיה אינסופי ואתם תניעו את הכלים שלכם בלי סוף ובלי אפשרות בכלל להכריע את המשחק ולהגיע לניצחון או תיקו, בשלב הזה אתם או שמגיעים להסכמה לתיקו או שנהוג בדרך כלל במצב שבו אתם חוזרים על אותם צעדים הלוך ושוב מספר פעמים, המשחק מוכרע בתיקו אוטומטית.

פט – סטל מייט – Stalemate(תיקו כפוי):
סטל מייט או פט זה מושג בשחמט שאתם צריכים להכיר, כידוע בשחמט אסור בעצם לעשות צעדים לא חוקיים, תארו לכם מצב שמלבד המלך לא נותר לכם אף כלי בלוח, היריב שלכם אט אט מצמצם לכם את התנועות האפשריות כדי שבשלב מסוים בתור שלכם לא ישאר אף צעד חוקי, כלומר בעצם הגעתם למבוי סתום. הכוונה באף צעד חוקי הוא, שאם תעשו את הצעד ה'לא חוקי' ליריב שלכם בעצם תהיה אפשרות להפיל את המלך שלכם בתורו, או כלומר להכנס לאיום. למצב כזה קוראים פט/סטל מייט, וזה בעצם אומר שהמשחק נגמר בתיקו. אם ההסבר בכתב לא ברור, צורף סרטון באנגלית שמסביר עם דוגמאות.

חלק קטן ממהלכים חשובים שצריך לדעת:

הצרחה:

הכאה דרך הילוכו:

סטל מייט – Stablemate:

רגע, אז הגעתם עד לכאן ולא הבנתם מה הצעד הראשון שפותח את המשחק?
ראשית סדרו את הלוח לפי ההוראות שהוסברו למעלה, לאחר מכן כפי שצוין למעלה נהוג שהלבן יתחיל.
אז יש לכם אפשרות להתחיל אך ורק עם אחד מכל הרגלי שלכם או עם הפרש(כי רק הפרש יכול לדלג על כלים אחרים), עם מה כדאי יותר אתם שואלים? מומלץ כמהלך פתיחה לצעוד 2 צעדים קדימה עם הרגלי שבמשבצת e2, וכאן מתחיל כל הספרות של השחמט, מה כדאי יותר ומה פחות. את זה תוכלו להרחיב אחרי שאתם מרגישים מספיק בטוחים בכך שאתם שולטים בבסיס של השחמט.

עכשיו אחרי שאתם כבר יודעים את ההוראות והכללים ואיך משחקים בשחמט, הגיע הזמן להתחיל לשחק כי רק דרך משחק תצליחו ללמוד בצורה נכונה וטובה יותר את הכללים ואיך משחקים האתר סקילי כמובן משלב משחקים מהנים לצד משחקים חינוכיים, משחקי חשיבה ואסטרטגיה ביניהם שחמט ושחמט לילדים

(Visited 248 times, 1 visits today)