איך משחקים שש בש – הוראות וכללי משחק

מי לא מכיר את המשחק שש בש? אל תדאגו גם אתם תדעו לשחק בקרוב!
את המשחק הזה תמצאו כמעט בכל מקום, בבית, באמצע הרחוב, בתחנה אצל נהגי המוניות, בעולם הפיזי והאונליין, בעצם השש בש הוא אחד המשחקים המוכרים ביותר.
שש בש זה משחק שמערב בו חשיבה, אסטרטגיה ומזל כאחד, וזה היופי במשחק, צריך קצת מזל לפעמים, לא?
אם אתם משחקים אונליין, הסידור של השש בש פחות צריך לעניין אתכם, אבל זה יעזור לכם להתמצא טוב יותר במשחק ויעזור לכם במידה ותחליטו לשחק עם לוח פיזי עם חבר או בן משפחה.

אז איך מסדרים שש בש?

הסתכלו על השש בש ותראו שהלוח מורכב מ4 קטעים המורכבים מ-6 משולשים.
על המשולשים האלה נסדר את הכלים השחורים והלבנים בצורה קבועה, תמיד בצורה הזאת יתחיל כל משחק שש בש.
לכל שחקן יש 15 כלים, ובסך הכל 30 כלים בלוח.
שימו לב שזה לא משנה עם איזה צבע אתם מתחילים לסדר את הלוח, תוכלו להתחיל לסדר עם הלבנים או עם השחורים אבל הצורה של הסידור היא קבועה.
אז נתחיל את הסידור של השש בש,
במשולש בקצה הימני ביותר בחלק העליון של הלוח שימו 2 כלים לבנים, המשיכו למשולש השישי מימין בחלק העליון והפעם שימו 5 כלים שחורים, כעת עוברים לצד השני של הלוח. בקצה השמאלי ביותר בחלק העליון שימו 5 כלים לבנים ובמשולש החמישי משמאל בחלק העליון שימו 3 שחורים.
ככה מסדרים את הצד התחתון שהוא המקביל לעליון אבל הפעם בהיפוך צבעים.
במשולש בקצה הימני ביותר בחלק התחתון של הלוח שימו 2 כלים שחורים, המשיכו למשולש השישי מימין בחלק התחתון והפעם שימו 5 כלים לבנים, כעת עוברים לצד השני של הלוח. בקצה השמאלי ביותר בחלק התחתון שימו 5 כלים שחורים ובמשולש החמישי משמאל בחלק התחתון שימו 3 לבנים.
ועכשיו בתמונה בצורה מסודרת שתמחיש ותעזור לכם לזכור.

מה המטרה של השש בש?

המטרה היא לנצח כמובן את השחקן שנגדך באמצעות הוצאת כל הכלים שלך מהלוח. השחקן שמצליח להוציא ראשון את כל הכלים מנצח.
הדרך לשם וזאת אחת המטרות גם בדרך לנצחון היא הובלת כל הכלים ל"בסיס"/"בית" של כל צבע והוצאת הכלים מהלוח.
איך מנצחים ומה הדרך לנצחון? זה בידיוק ההסבר לאיך משחקים שש בש.

איך משחקים שש בש?

אחרי שסידרתם את הלוח, העיניין של המזל והקוביות נכנסים לראשונה, המשחק מתחיל בכך שכל שחקן מטיל קוביה אחת, השחקן שהתוצאה בקוביה גבוהה יותר מתחיל ראשון עם התוצאות של ההטלה של שניכם, כלומר הצעדים הראשונים במשחק נקבעים לפי ההטלה שקבעה מי יתחיל.
אז נניח שהשחקן הלבן קיבל את המספר הגבוה בהטלת הקוביות ויצאו לשניכם המספרים 5 ו-3
לפי המספרים שיצאו, השחקן הלבן צריך לקדם את הכלים שלו ל"בית"/"בסיס" של הצבע שלו בלוח כמתואר בתמונה.
אז הלבן מחליט להזיז כלי אחד שלו 5 צעדים וכלי שני 3 צעדים.
או כל עוד הדרך מאפשרת, אפשר לצעוד 8 צעדים עם כלי אחד ולא חייבים להזיז שתי כלים שונים.
וכעת התור עובר לשחקן השחור, השחקן השחור צריך להטיל הפעם את 2 קוביות כדי שיקבעו את מספר הצעדים שיוכל לבצע, לדוגמא יצא 6 ו- 6 וזה נקרא דאבל, כאשר יוצא דאבל, כלומר אותו מספר בקוביות זה מהלך מיוחד בוא רק כאשר יוצא אותו המספר בקוביות השחקן רשאי לבצע 4 הזזות עם מספר הצעדים בדאבל, זכרו שהמטרה של השחור להוביל את כל הכלים ל"בית" של הכלים שלו.
אחרי שהשחקן השחור סיים את ארבעת ההזזות, כעת תורו של השחקן הלבן להטיל קוביות וכך זה חוזר שוב ושוב. אחרי תחילת המשחק תמיד מטילים 2 קוביות

כפי שמתואר בתמונה, החץ הכתום מציג את הדרך שעל השחקן הלבן לעשות כדי להוביל את הכלים הלבנים שלו לבית של הכלים שלו והחץ השחור מציג את הדרך שעל השחקן השחור לעשות כדי להוביל את הכלים שלו לבסיס.
רק אחרי שהצלחתם להוביל את כל הכלים שלכם לבית של הכלים שלכם, כאן מתחיל השלב הסופי של המשחק בו עליכם להוציא את כל הכלים מהלוח, אם נותר לכם כלי מחוץ לבסיס לא תוכלו להוציא אף כלי מחוץ ללוח.
אז ברגע שכל הכלים בבסיס, אחרי שהטלתם קוביות, אם לדוגמא קיבלתם 6 תוכלו להוציא את הכלים הרחוקים יותר מהקצה, אם קיבלתם 1 אם יש לכם כלי שנמצא במשולש האחרון אז תוכלו להוציא את הכלי, אחרת תהיו צריכים לקדם כלי כלשהו יותר פנימה.
ככה תעשו עד אשר תצליחו להוציא את כל הכלים, וכאמור השחקן שמצליח להוציא את כל הכלים ראשון מהלוח מנצח.

זאת צורת המשחק באופן כללי, אך עליכם להכיר נקודות חשובות שמאפיינות את משחק השש בש:

 • איפה אסור ואיפה מותר לנחות עם הכלים, נגיד שמעל ל-2 כלים של אותו צבע באותו המשולש זה מגדל, אז אף צד לא יכול לנחות על מיגדל של הצבע השני, תוכלו לצעוד מעליו אבל לא לנחות. אבל שימו לב לנקודה חשובה, אם לדוגמה קיבלתם 2 ו- 4 אבל הכלים איתם אתם בוחרים לצעוד תמיד נוחתים על מיגדל, זה בעצם אומר שלא תוכלו לצעוד עם הכלים האלה ותהיו צריכים לבחור לצעוד עם כלים אחרים. כלומר מותר לדלג מעל מגדל אבל אסור לנחות עליו, ולדוגמא מקודם אם קיבלתם 4 ו- 2 ואתם חסומים לנחיתה לא תוכלו לאחד את מספר הצעדים ל-6 ולדלג, אתם חייבים שלפחות נחיתה אחת תהיה חוקית.
  לדוגמא אם אפשר לעשות קודם 2 צעדים ואז 4 זה בסדר.
  אם אפשר קודם 4 ואז 2 זה בסדר.
  אבל אם אי אפשר לעשות 2 צעדים ולא 4 צעדים אז אתם חסומים מלצעוד עם הכלים שבחרתם ובחרו כלים אחרים לפעול איתם.
 • להרוג כלי של שחקן נגדי, כל עוד במשולש מסוים נותר כלי של השחקן השני שהוא לא מגדל כלומר כלי בודד במשולש הוא חשוף וניתן להרוג אותו, אם תצליחו לנחות עליו עם הכלי שלכם אז הרגתם אותו וכרגע תניחו את הכלי בצד והשחקן הלבן ממשיך לשחק עד אשר סיים את צעדיו, שימו לב אתם הורגים כלי רק כאשר הוא בודד ורק כאשר אתם נוחתים על המשולש בו הוא נמצא, אם רק צעדתם בדרך זה לא נחשב להרוג, כעת בתורו הבא של השחקן הנגדי הוא יהיה חייב להתחיל לצעוד עם הכלי ההרוג, הכלי ההרוג תמיד מתחיל מהבית של השחקן הנגדי, כלומר חוזר לנקודת ההתחלה ועליו יהיה תמיד לעשות את כל הדרך חזרה לבסיס שלו מהתחלה.
  וגם כאן לא תמיד השחקן יוכל להשתמש בכלי ההרוג, נניח לדוגמא שהשחקן הלבן בנה מספר מגדלים בבית שלו והגיע התור של השחקן השחור לשחק לאחר שהטיל את הקוביות המספרים שיצאו זה בידיוק במשולשים שהכלי ההרוג לא יכול לנחות עליהם, לכן אם שתי האזורים חסומים לנחיתה השחקן השחור מפסיד תור
 • הפסד תור, אם אין אף צעד חוקי, השחקן מפסיד תור, צעד לא חוקי זה כמו שתואר למעלה, אם הכלי שלכם הרוג והקוביות נתנו מספרים שגורמות לכלים שלכם לנחות על מגדלים כלומר על אזורים חסומים, ואין שום אופציה אחרת לצעדים, אתם מפסידים את התור.
 • דאבלים, הכוונה שאם יוצא לכם אותו מספר בשתי הקוביות, תוכלו לבצע 4 הזזות עם המספר שקיבלתם ולא רק 2 הזזות "רגילות" כאשר מקבלים מספרים שונים בקוביות.

וקצת טיפים, שש בש זה משחק שתמיד כיף לשחק בו במיוחד אם יש לכם הרבה מזל, אז תתפללו שיצאו לכם הרבה דאבלים.
תמיד תשתדלו לבנות מגדלים ולא לחשוף ולהשאיר את הכלים שלכם ככלי בודד.
עם הזמן תמצאו שזוגות מספרים כמו 5 ו- 3 או 6 ו- 1 או 4 ו- 2 עוזרים לכם לבנות מגדלים.
אם אתם נועזים, תסמכו קצת על המזל.
ואם אתם נועזים עוד יותר כל עוד זה משרת אתכם אל תתביישו להרוג כלי של השחקן השני, בסופו של דבר המטרה היא לנצח לא?

נשמע קצת מסובך אבל הגיע הזמן לעשות סדר, כי החוקים יהפכו ברורים יותר כאשר תתחילו לשחק ולתרגל, וזה בדיוק מה שאתם צריכים לעשות, קראתם את החוקים והכרתם את המשחק, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לשחק ולא לחזור ולקרוא, והצורה הטובה ביותר לעשות את זה היא לשחק בשש בש נגד המחשב

(Visited 45 times, 1 visits today)